2012 m. liepos 5 d., ketvirtadienis

Kalkulator zwrotu podatku

Przeglądając strony znajdujące się w internecie wielu biur zajmujących się pośredniczeniem w zwrocie podatku spoza Polski, prawdopodobnie spotkałeś bezpłatną usługę, tzw. Kalkulator zwrotu podatku.
Działa on tak, iż po wypełnieniu odpowiednich pól jest się w stanie dowiedzieć się, jaka kwota zwrotu się należy. Dobrze jednak wiedzieć, że szacowanie zrobione w ten sposób jest tylko przybliżone. Kalkulator jest narzędziem nieskomplikowanym. Nie uwzględnia danych o Twojej sytuacji rodzinnej, dochodach z innych krajów, czy ulg oraz odpisów, z których możesz skorzystać. Z tego powodu jego wyniki czasami różnią się od dokładnej wartości zwrotu. Dokładną kwotę, jaką możesz otrzymać oblicza oraz wypłaca tylko określony urząd fiskalny. Trzeba o tym pamiętać decydując się na wybór firmę, jeżeli jako czynnik wyboru wybierzesz wynik Kalkulatora, przypuszczając, iż to zagwarantuje Ci najwyższy zwrot. Pewne firmy wykorzystują tę niewiedzę klientów, i celowo zawyżają wyniki Kalkulatora. Z tego powodu nie pozwól się zmylić. Wartość przysługującego zwrotu zależy tylko od ustaleń określonego zagranicznego urzędu podatkowego, a nie od rezultatu Kalkulatora.




Trzeba też orientować się, co to jest zwrot podatku w ogóle. Organ skarbowy zwraca nie cały odprowadzony podatek, a tylko jego kwotę nadpłaconą. Prawo fiskalne danego państwa określa bowiem pewną kwotę dochodu, którą można wypracować przez rok bez płacenia podatku. Do zwrotu jest więc nie cały podatek napisany na dokumencie od pracodawcy. W sytuacji, jeżeli Twoje roczne zarobki nie przekroczyły określonej kwoty wolnej od podatku, wtedy jesteś uprawniony otrzymać cały odprowadzony podatek, tzn. 100%.


Jednakże przeważnie zwrotowi podlega jedynie podatek nadpłacony, z tego powodu podchodź z ostrożnością do firm, które ogłaszają zwrot całości podatku. Jest to bowiem slogan reklamowy nakierowany na pozyskanie klienta nieświadomego procesu zwrotu podatku. Opłaca się starać się o zwrot podatku z zagranicy, dlatego, że w ponad 80% sytuacji taki zwrot jest wypłacany. A średnia kwota zwrotu to ok. 1600 złotych!


Czas trwania odzyskania podatku w głównej mierze uzależniony jest od poprawności i kompletności dostarczonych druków. Na długość procesu zwrotuwpłwają także czynniki takie jak sprawność pracowników określonego organu skarbowego oraz pozostawanie zainteresowanego w stałym kontakcie telefonicznym z urzędem podatkowym w celu monitorowania i procedury zwrotu podatku.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą